ΠΑΟΚ-Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-2

Ο ΠΑΟΚ αποχαιρετά την Ευρώπη με μια νίκη, μέσα στο σπίτι του, άνευ σημασίας, μιας και δεν έδωσε την πολυπόθητη πρόκριση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

ΠΑΟΚ - Σλόβαν 3-2

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεζα ασφυκτικά προκειμένου να ανοίξει το σκορ, κάτι που τελικά το έκανε η Σλόβαν στο 38′ με τον Μεντβέντεφ με ένα γκολ από το πουθενά. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Φερέιρα αντικατέστησε τον Πέλκα με τον Σβιντέρσκι, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε αλλαγμένος προς το καλύτερο και κατάφερε μέσα σε ένα δίλεπτο να φέρει το παιχνίδι… τούμπα και να φτάσει ένα γκολ πριν το ζητούμενο, δηλαδή το 3-1, με γκολ του Λημνιού στο 49′ και του Σφιντέρφσκι στο 50′. Η χαρά πως μπορεί κάτι να γίνει κράτησε μόνο 10 λεπτά, αφού στο 61′ η Σλόβαν με γκολ του Ντε Μάρκο έκανε το 2-2 και τα όνειρα του ΠΑΟΚ κουρέλι.

Παρόλα αυτά οι νταμπλούχοι Ελλάδος προσπάθησαν να βρουν ακόμη δύο γκολ και ο Φερέιρα προκειμένου να γίνει αυτό, άλλαξε τον Εσίτι με τον Μίσιτς. Οι Σλοβάκοι όμως ήταν εκείνοι που έφτασαν κοντά στο 3-2 με τον Μποζίκοφ στο 68′(δοκάρι), ο ΠΑΟΚ απείλησε δύο φορές με τον Μίσιτς (73′-83′) αλλά τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα. Τελικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βάλει το ένα γκολ, από τα δυο που ζήταγε, στο 87′ με τον Γιαννούλη.

Η Σλόβαν άφησε εκτός Ευρώπης τον νταμπλούχο Ελλάδος και ο ΠΑΟΚ από τον Αύγουστο κιόλας αποχαιρετά τις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ.