ΑΕΚ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-2

H AEK υποδέχθηκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον πρώτο αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League με στόχο να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς στη Μόσχα (02/08, 20:00).

Οι «κιτρινόμαυροι» κοίταξαν στα μάτια τους Ρώσους για 45 λεπτά, αλλά «προδόθηκαν» απ’ την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα. Πλέον, το έργο των παικτών της Ένωσης είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο, αφού χρειάζονται νίκη με τρία γκολ διαφορά προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στα playoffs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Τα γκολ του αγώνα σημειώθηκαν από τον Τζακόεβ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (46′) και από τον Βέρνμπλουμ στο 56′.

Δείτε τη ροή του αγώνα

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμόες (59′ Κλωναρίδης), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (70′ Ροντρίγκες), Μάνταλος, Λιβάγια (60′ Αλμέιδα).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Βίκτορ Γκοντσάρενκο): Ακινφέεβ, Β. Μπερεζούτσκι, Βάσιν, Α. Μπερεζούτσκι, Μάριο Φερνάντες, Σένικοβ, Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεβ΄(75′ Νάτχο), Γκολοβίν (83′ Μιλάνοβ), Βιτίνιο, Τσάλοβ (87′ Μακάροβ).