Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής στο Μπάσκετ

Είναι από τις λίγες φορές που δεν μπορείς να μιλήσεις για έναν αγώνα αλλά για έναν πόλεμο μέσα σε ένα γήπεδο. Σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά, και μάλλον ουτε και η τελευταία. Σήμερα έπαιζε ο τέταρτος κατά σειρά τελικός του πρωταθλήματος μπάσκετ μεταξύ των δύο αιωνίων αντιπάλων.

Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν πάνω από 17.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός μέχρι το σημείο που παίχτηκε ο αγώνας, ήταν συντριπτικός. Ξεκίνησε με πρώτο δεκάλεπτο με ένα σκορ 9-15, στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ έγινε 20-39 και μέχρι το σημείο που παίχτηκε ο αγώνας, γύρω στο 28ο λεπτό του αγώνα, το σκορ διαμορφώθηκε σε 35-63, δηλαδή μια διαφορά 28 πόντων. Σε εκείνο το σημείο η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική και οι διαιτητές αποφάσισαν να διακόψουν προσωρινά τον αγώνα, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια.

Αν και οι διαιτητές είχαν προειδοποιήσει ότι αν συνεχιζόταν η βίαιη συμπεριφορά των οπαδών ο αγώνα θα διακοπτόταν, στο σημείο που διακόπηκε, υπήρχε έντονη ριψη αντικειμένων και βεγγαλικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι διαιτητές έκαναν έκκληση να καθαρίσει η ατμόσφαιρα προκειμένου να συνεχιστεί ο αγώνας. Αρχικά οι διαιτητές ζήτησαν να εκκενωθεί το γήπεδο από τους οπαδούς, αλλά αυτό δεν ικανοποιούσε και έτσι ο αγώνας διακόπηκε οριστικά και με βάση την αθλητική νομοθεσία ο αγώνας πήγε υπέρ του Ολυμπιακού, που έκανε το 3-1 και πανηγύρισε τίτλο μέσα στο ΟΑΚΑ.

Υπάρχει πρόβλημα στα ζητήματα που αφορύν την οπαδική συμπεριφορά, υπάρχει εδώ και δεκαετίες, και δεν είναι βέβαια ο μόνος αγώνας που εξελίχθηκε έτσι, και προφανώς δεν θα είναι ούτε και ο τελευταίος, ωστόσο με βάση την εξέλιξη του αγώνα και την γενικότερη εικόνα της ομάδας του Πειραιά, κανείς δεν αμφισβητεί ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να στεφθεί πρωταθλητής, και να πανηγυρίσει τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του.

Παραθέτουμε και τα στατιστικά του αγώνα που δεν ολοκληρώθηκε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 26-48, 35-63 με 2:46 για το τέλος της τρίτης περιόδου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 3 (1/9 σουτ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1), Γκριγκόνις 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις, Π. Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 4, Παππάς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 11 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, 4, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 2, ΜακΚίσκ 8 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 11/26 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 1/3 βολές, 21 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/25 δίποντα, 11/17 τρίποντα, 4/5 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 12 φάουλ